Ett företag försattes i konkurs i Ljungby under juni, vilket är lika många i relation till förra månaden. Vi noterade ett aktiebolag som gick omkull.
För hela Kronobergs län har 42 företag startat under juni, vilket är 34 procent färre i relation till föregående månad. Beträffande företag försatta i konkurs är det 16 företag som drabbats, vilket är 33 procent färre jämfört med föregående månad.
Om vi flyttar fokus till landet och antalet nyetableringar där. Då ser vi 3 813 företag som satt igång verksamheten under juni, det är 26 procent färre jämfört med månaden innan. Samtidigt konstaterar vi 1 584 företag som försatts i konkurs, vilket betyder 21 procent färre jämfört med månaden innan.
Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.