Inga företag gick i konkurs i Oxelösund under juni, vilket är tre färre jämfört med månaden innan.

Det har minskat – antalet nyetableringar i Oxelösund under juni. Två företag har inlett sin levnadsbana, vilket är ett färre jämfört med förra månaden. Två aktiebolag har startats i kommunen.

Sett till hela Södermanlands län har 16 företag försatts i konkurs under juni, vilket är 80 procent färre i relation till föregående månad. Samtidigt har 128 företag dragits igång – 9,4 procent fler i relation till månaden innan.

2 013 företag har gått i kvav om man ser till hela Sverige, vilket innebär 11 procent färre i relation till månaden innan. Gällande nyetableringar är det 5 171 företag som satt igång verksamheten, det är 1,8 procent fler jämfört med förra månaden.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.