I ett pressmeddelande framgår att den operativa verksamheten inom Ellos Group och dess dotterbolag inte kommer att påverkas av konkursen. Verksamheten fortsätter som vanligt, och varken leverantörer eller anställda påverkas. Enligt Furuhjelm har Ellos Group uppvisat ett stabilt finansiellt resultat under året och bibehåller en stark marknadsposition, rapporterar tidningen Market.

Bakgrunden till konkursansökan är de misslyckade förhandlingarna med obligationsinnehavarna om Ellos Groups stora skuld. Trots en positiv utveckling på marknaden sedan Nordic Capital återinträdde som ägare 2022, har det inte varit möjligt att säkra den nödvändiga långsiktiga finansieringen.

"Det är viktigt att betona att Ellos Group tillsammans med sina dotterbolag är lönsamma och oberoende av moderbolaget för sin verksamhet", säger Furuhjelm.

Till Di säger Furuhjelm att han hade hoppats på en annan utgång. "Det är inte vad vi hade hoppats på och inte heller det vi hade trott skulle ske", kommenterar han.


Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.