Det har minskat – mängden nystarter i Lilla Edet under maj. Fyra företag har dragit igång verksamheten, vilket är 56 procent färre jämfört med månaden innan. Vi kan konstatera ett aktiebolag och två enskilda firmor – nya i kommunen.

Ett fler jämfört med föregående månad – det är konkursläget för Lilla Edet i maj. Därmed var det ett företag som försattes i konkurs denna månad.

Låt oss se till' Västra Götalands län och antalet nya företag där. Då ser vi 786 företag som startat under maj, det är 12 procent färre jämfört med föregående månad. Samtidigt konstaterar vi 242 företag som gått omkull, vilket betyder 0,83 procent fler jämfört med föregående månad.

2 745 företag försatts i konkurs om man ser till Sverige, vilket innebär 14 procent fler jämfört med månaden innan. Beträffande nystarter är det 5 079 företag som satt igång verksamheten, det är 9,8 procent färre jämfört med månaden innan.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.