Mängden nyetableringar i Ale under maj har ökat jämfört med förra månaden. Elva företagsstarter har sett dagens ljus, vilket är 22 procent fler i relation till förra månaden. Vi kan konstatera sju aktiebolag och fyra enskilda firmor – nya i kommunen.

I Ale gick fyra företag i konkurs under maj. Detta innebär fyra fler i relation till månaden innan. På konkurslistan ser man fyra aktiebolag.

Om vi flyttar fokus till hela Västra Götalands län och mängden företagsstarter där. Då ser vi 786 företag som startat verksamheten under maj, det är 12 procent färre jämfört med månaden innan. Samtidigt konstaterar vi 242 företag som försatts i konkurs, vilket betyder 0,83 procent fler i relation till månaden innan.

Sett till hela landet har 2 745 företag gått i konkurs under maj, vilket är 14 procent fler jämfört med förra månaden. Samtidigt har 5 079 företag startats – 9,8 procent färre jämfört med föregående månad.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.