I november varslades 48 av de 70 anställda om uppsägning. Då kommenterade Karlshamns kommunalråd Magnus Gärdebring (M) att det var ett tragiskt besked för både Svängsta och hela regionen, skriver SVT. Nu visar det sig att situationen är ännu allvarligare än tidigare befarat.

Företaget, som har en lång historia i Svängsta, ägs i dag av det amerikanska företaget Pure Fishing. Trots den fullständiga nedläggningen av produktionen i Svängsta, kommer några anställda att behållas för att sköta viss administration på orten.


Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.