Poppels överklagade, men Patent- och marknadsdomstolen gav 2024 KO rätt på sju av åtta punkter. Nu går överdomstolen på samma linje, rapporterar SVT.

Enligt alkohollagen får alkoholreklam i bild endast visa själva varan, råvaror som ingår i den, enstaka förpackningar eller varumärke. Att kombinera öl och mat på samma bild anses alltså gå för långt – trots att just kombinationen är central i restaurangvärlden.

Författaren och journalisten Lars Anders Johansson kommenterade domen syrligt på X:

”Du måste alltså servera mat för att få servera alkohol, men du får inte marknadsföra alkohol tillsammans med mat. Gå hem förmyndarsverige, du är full.”

Sveriges Bryggerier uppger till TT att man är besviken över domen.

Se även: 10 bästa reklamfilmerna någonsin

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.