Brotten sträcker sig från rattfylleri och bedrägerier till barnpornografibrott, grov kvinnofridskränkning och våldtäkt. Flera har dömts för mer än ett brott och vid mer än ett tillfälle.

En av kvinnorna i granskningen, som Sveriges Radio kallar "Lena", utsattes för våldtäkt på ett hotell för några år sedan. Hennes dotter var med och utsattes för sexuellt ofredande vid samma tillfälle. Att dottern tvingades bevittna övergreppet beskriver hon som det värsta av allt. Ingen av dem visste då att mannen tjänstgjorde vid en domstol. Han var nämndeman i hovrätten, nominerad av Centerpartiet, och dömdes senare mot sitt nekande. Uppdraget förlorade han i samband med domen.

Samtliga riksdagspartier utom Liberalerna har nämndemän som dömts för brott. Sverigedemokraterna har tolv, Moderaterna åtta och Socialdemokraterna sju. Centerpartiet sticker ut bland de mindre partierna med sex dömda.

För uppdraget krävs gott omdöme och laglydnad. Domstolen kontrollerar laglydnaden, medan övrig lämplighet prövas av kommunfullmäktige. Ändå har personer som redan var dömda godkänts av både parti och domstol. Centerpartiets gruppledare i Malmö, Anton Sauer, uppger att partiet inte frågar kandidaterna rakt ut om de är laglydiga. Varken SD:s eller Centerpartiets riksorganisationer vill kommentera siffrorna.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.