Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 3 år sedan
Nykomling
7

2 frågor om bokföring av varulager (ena frågan klurig)


Hej.

Jag har 2 st varulager-frågor som jag är osäker på och hoppas någon kan besvara. Tack på förhand!

FRÅGA 1:
Min enskilda firma har avslutats. Kvar fanns ett varulager. Varulagrets inköpspris var 20'000 kr, exkl moms. Marknadsvärdet är 40'000 kr, exkl moms. Jag säljer varulagret till mig själv. Är detta rätt beräknat?

2011 (Egna varuuttag): Debet 45'000 [marknadsvärdet+moms på inköpspriset]
3401 (Egna uttag momspliktiga, 25%): Kredit 20000 [Inköpspriset]
2612 (Utgående moms på egna uttag, 25%): Kredit 5000 [moms på inköpspriset]
3404 (Egna uttag, momsfritt): Kredit 20000 [Mellanskillnaden mellan marknadsvärdet och inköpspriset]

FRÅGA 2:
Ev kan det aktuellt att jag kommer att starta enskild firma igen under första kvartalet av nästa år. Då lär det bli aktuellt att min kommande firma kommer att behöva köpa tillbaka varulagret från mig själv. Jag antar att jag då köper tillbaka varulagret till marknadsvärdet. Här är jag osäker på konteringen och beräkningen. Stämmer detta nedan?

4010 (Inköp material och varor): Debet 45'000
2641 (Debiterad ingående moms): Debet 11'250
1920: Kredit 56'250
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.