Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 4 år sedan
Nykomling
1

Utköp av bil


Hej jag har en fundering hur jag på bästa sätt sköter ett privat övertagande av den bil jag leasar på mitt eget AB nu.

Har ett lågt restvärde kvar - 130 000 men bilen är värd ca 250 000

- Jag förstår att marknadspris ska betalas av mig till företaget, vad är lättaste sättet att bestämma priset? Räcker bilpriser.se eller behövs värdering av bilfirma?

- Om företaget löser bilen från leasingfirman för 130 000 och sedan får in 250 000 från mig måste jag bokföra de 120 000 som vinst och bolagsskatta för dem? Det känns på något sätt lite fel eftersom utköpspriset är lågt pga att jag betalat av mer än den faktiska värdeminskningen så inköpspriset är ju egentligen högre?

Hade det isåfall inte varit bättre att ha ett högt restvärde och göra en "förlust" vid försäljning? Det hade ju lett till mindre avdragbar moms med istället 20% bortfall av bolagsskatt. Eller tänker jag fel?
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.