Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 9 år sedan
Raderad användare
Raderad användare

Vilket konto för utbetalning nystartsjobb?


Hej,

År 2016 har mitt aktiebolag betalat stort belopp dryg 100000:- som återkrav nystartsjobb till Arbetsförmedlingen enligt beslut. Själva stöd har vi fått i år 2015.

· Vilket konto använder vi för den utbetalning Återkrav Nystartsjobb som står i avisering från Arbetsförmedlingen. Betalningsmottagare-Staten genom Arbetsförmedlingen Enheten Redovisning & Rapportering.

· Påverkar den här betalningen resultaträkning år 2016 eller inte?

Med vänlig hälsning
Irina
Toppskribent
1573
269
Bokförde ni det som en intäkt när ni fick ut det då? Jag brukar lägga dom på konto 3985, och om det nu kommer ett återkrav så lägger jag det på samma konto. Kommer att se lite lustigt ut i resultaträkningen, men det blir ändå tydligast då, vad det är som hänt.
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.