Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 13 år sedan
Nykomling
8

Hur bokföra försäljning av förköpsbiljetter?


Hej!

Jag är i festarrangörsbranschen och har hittils endast använt mig av vanlig kassa i entrén på nattklubbar. Men jag undrar nu hur man ska bokföra om man vill att exempelvis promoters, dj's eller olika restauranger ska sälja ens biljetter?
hmm jag tänker att du säljer en bunt med biljetter till dom och sen får dom sälja dom vidare. Se dom som återförsäljare.

Köper djone 10 biljet för 400kr så bokför du 10 biljetter sålda för 400kr som vanligt i guess 🙂
Med vänlig hälsning Mikael Ladoo Webbyrå En liten men effektiv webbyrå som erbjuder webutveckling och design till privatpersoner, företag och organisationer. Ladoo Webbyrå
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.