Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 13 år sedan
Nykomling
3

Förmåner till suppleanter i aktiebolag?


Hej!

Jag har ett eget aktiebolag, med min fru som styrelsesuppleant.
Man kan ge styrelseledamöter vissa förmåner, såsom t.ex frikvårdsbidrag.
Men gäller detsamma för suppleanter, att de räknas som styrelseledamöter när det gäller förmåner och bokföring?

Hur bokförs i så fall friskvårdsbidrag till en suppleant?

(använder visma eget aktiebolag)
Engagerad medlem
394
1
Som jag tolkar Skatteverkets ställningstagande från 20050222 så gäller det även för oarvoderade uppdragstagare i ett AB.

www.skatteverket.se/rattsinformation/stallningstaganden/arkiv/ar/2005/stallningstaganden2005/1309054805111.5.5c13cb6b1198121ee8580002149.html

Bokföringen kan ske på något personalkonto exempelvis 769X
Ulf Bjarme
Nykomling
3
Tack så mycket.
Inte klart som korvspad tycker jag, men det kanske sällan lagtexter och utlåtanden från skatteverket är.
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.