Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 15 år sedan
Medlem
53

Vilket kostnadskonto passar bra för detta?


Hejsan!

Jag har nyligen köpt ett domännamn för 4k +moms. Det används i ett projekt och ska alltså inte säljas vidare. Jag har då fått svaret att det kan bokföras direkt som en kostnad.

Frågan är då, vilket konto passar bra för detta?
Tips?
Engagerad medlem
394
1
Du kan läsa vad en annan domänköpare har fått för svar av Skatteverket:

http://www.dreambuilders.se/skatteregler-vid-kop-av-webbplatser/
Ulf Bjarme
Medlem
53
Japp det där har jag läst. Det ska alltså bokföras som en kostnad. Det är därför jag undrar vilket kostnadskonto som kan passa bra 🙂

Fått tips om 5230 - Datakommunikation.

Bra val?
Engagerad medlem
394
1
Det går nog bra bra, huvudsaken är att utgiften hamnar på ett kostnadskonto.

52xx avser mest hyra av anläggningstillgångar. Om du skriver av av inköpet direkt så passar kanske 5410 förbrukningsinventarier eller något 69xx konto övriga externa kostnader bättre.
Ulf Bjarme
Medlem
53
Jag skrev fel. "6230 - Datakommunikation" skulle det vara.

Det borde väl funka? 🙂
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.