Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 16 år sedan

Hur redovisa vid avräkning?


Jag har ett litet taxiåkeri anslutet till en större växel. Efter varje avslutat körpass skrivs en rapport ut från taxametern som innehåller uppgifter om de intäkter passet har inbringat. Kontanter behåller jag själv, men intäkter från kredit och kontokörningar går till bolaget jag är ansluten till och betalas ut till mig två gånger per månad via avräkning. Hur ska då detta bokföras? Jag har enskild firma och använder mig utav faktureringsmetoden.
Det är lämpligt att du bokför inkomsten enligt kontrollremsan från taxametern varje dag. Kontanterna mot 1910 och kredit- och kontokörningarna som taxibolaget avräknar till dig bokför du läpligen mot ett konto för kortsiktiga fordringar 168x. När pengarna utbetalas minskar fordran
Ulf Bjarme
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.

Svarar till: