Sättet att planera bemanning förändras. Bara var femte svensk arbetsgivare planerar numera enbart utifrån tjänstetitlar och antal anställda. De flesta, 40 procent, använder en kombination av roller och kompetenser och 31 procent har gått fullt ut mot kompetensbaserad planering. Sammantaget innebär det att mer än sju av tio svenska arbetsgivare nu tar hänsyn till kompetenser i sin personalplanering.

Ändå är bilden av den egna kompetenspoolen ofullständig. En av tre arbetsgivare vet inte vad de kommer att behöva om bara några år. Det är en signal om att skiftet mot kompetensrekrytering pågår men ännu inte är fullbordat.

– Personalplanering handlar inte längre enbart om att fylla platser. Det handlar om att förstå vilken kompetens organisationen behöver för att nå sina mål, både i dag och framöver. Att en av tre arbetsgivare i Sverige saknar den bilden är oroande och något vi ser att fler och fler börjar ta på allvar, säger Erika Rönnquist Hoh, Sverigechef på SD Worx.

Den interna kompetensen förbises

En av luckorna handlar om intern rörlighet. En av tre anställda i Sverige uppger att det är enkelt att utforska interna möjligheter som matchar deras kompetens och intressen. Fyra av tio anställda ser visserligen möjligheter att växa eller byta roll inom organisationen, men många gör det inte.

Mer än hälften av de anställda upplever att deras talang och potential inte används fullt ut i den nuvarande rollen. Det riskerar att påverka både engagemang och lojalitet på sikt.

Svenska arbetsgivare starka på strategisk koppling

På den positiva sidan utmärker sig svenska arbetsgivare när det gäller att koppla personalplanering till affärsstrategin. Sex av tio uppger att deras planering är i linje med organisationens strategi och tillväxtprioriteringar, vilket är en av de högsta siffrorna i Europa. Dessutom inkluderar hälften av de svenska arbetsgivarna konsulter, frilansare och andra externa medarbetare i sin planering.

Teknik och artificiell intelligens spelar en växande roll. Tre av tio svenska arbetsgivare prioriterar personalplanering och schemaläggning som ett utvecklingsområde för artificiell intelligens. Samtidigt är det tydligt att den mänskliga dimensionen fortfarande värdesätts: knappt en av tre vill ha fullt automatiserad planering, medan fyra av tio föredrar en kombination av människa och teknik.

– Det är positivt att svenska arbetsgivare i så hög utsträckning kopplar sin personalplanering till affärsstrategin. Men det räcker inte att ha en plan på papper. Den måste också omsättas i praktiken och det kräver att man har koll på hela sin arbetsstyrka, inte bara de fastanställda utan även konsulter och frilansare, vet vilken kompetens som finns och gör det möjligt för medarbetarna att röra sig dit de gör mest nytta, avslutar Erika Rönnquist Hoh. 

Om undersökningen
Undersökningen HR & Payroll Pulse genomfördes i januari och februari 2026 i 16 europeiska länder: Belgien, Finland, Frankrike, Irland, Italien, Kroatien, Nederländerna, Norge, Polen, Rumänien, Serbien, Slovenien, Spanien, Storbritannien, Sverige och Tyskland. Totalt tillfrågades 5 936 arbetsgivare varav 589 var HR-chefer i Sverige, samt 16 500 arbetstagare varav 1 000 kom från Sverige. Resultaten ger en representativ bild av arbetsmarknaden i varje land.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.