Många bolag ägs av två ägare med hälften var. Det är en ägarfördelning som många gånger är förståelig, men som vi avråder ifrån. Anledningen till det är att Aktiebolagslagens beslutsprocesser fungerar extremt illa i 50/50-bolag.

Ett aktiebolag styrs av en styrelse som utses av bolagsstämman. Enligt ABL skall den anses vald som får flest röster, men i ett 50/50-bolag kommer ingen att ha fått flest röster om inte ägarna är helt överens. Då säger lagen att det är lotten som avgör och bolagets vidare öden är alltså helt utelämnade åt slumpen.

Än värre är att den aktieägare som förlorade lottningen kan begära en ny stämma för att utse en ny styrelse, varvid lotten återigen kommer att fälla avgörandet. Varefter den som förlorade kan påkalla ytterligare en ny stämma, osv.

På så sätt kan hela bolagets verksamhet lamslås medan ägarna ägnar sig åt att försöka utse en fungerande styrelse.

Om man ändå av något skäl ska äga ett bolag 50/50 är det oerhört viktigt att ha ett bra aktieägaravtal som verkligen hanterar risken för beslutsförlamning om ägarna inte kan komma överens.


Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.