”Vi har många och tror inte att alla behövs”, sa finansminister Elisabeth Svantesson (M) 2023 i ett försök att framstå som borgerlig.

Sedan regeringen tillträdde 2022 har antalet årsarbetskrafter i staten ökat med över sex procent, rapporterar SVT. Enligt statistik från Statskontoret har över 6 200 heltidstjänster tillkommit, även efter att man räknat bort Polismyndigheten, Försvarsmakten och Kriminalvården.

Antalet myndigheter är oförändrat: 367 – alltså exakt samma som när Tidöregeringen tillträdde.

Ansvarig minister, den nyligen korruptionsanklagade Erik Slottner (KD), menar att sex myndigheter ska bort vid årsskiftet. "Det tror vi leder till besparingar på längre sikt," säger han till Politikbyrån i SVT.

Samtidigt har vissa av de mest ifrågasatta myndigheterna växt – exempelvis Jämställdhetsmyndigheten, som gått från 99,9 till 127,3 årsarbetskrafter på två år.

"Vi har gett de här myndigheterna större uppdrag," förklarar Slottner.


Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.