Efter en folkomröstning om Storbritanniens utträde ur Europeiska unionen inledde den brittiska regeringen arbetet. Den 1 februari 2020 genomfördes brexit.
För många företag som haft affärskontakter till exempel genom export/import kan detta ha påverkat verksamheten.
Mellan den 10 oktober och 16 december 2022 kan företag söka stöd för kostnader som har uppstått eller kommer att uppstå under perioden 1 januari 2020 till och med 31 december 2023. Stödet gäller dock inte fiskeri- och vattenbrukssektorn.
Stödet kan beviljas för följande kostnader:
- Konsult- och rådgivningstjänster
- Direkta kostnader för godkännande eller märkning av produkter som även fortsättningsvis ska saluföras i Storbritannien
- Deltagande i mässor och liknande
Läs mer på Verksamt.
Stöd vårt arbete
Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.