Ett företag försattes i konkurs i Kalmar under september, vilket är lika många i relation till föregående månad. Ett aktiebolag – i konkurs i kommunen.
För att överblicka hela Kalmar län och mängden nyetableringar där. Då ser vi 122 företag som satt igång verksamheten under september, det är 72 procent fler jämfört med föregående månad. Samtidigt konstaterar vi 8 företag som gått omkull, vilket betyder 33 procent färre jämfört med föregående månad.
7 778 företag har dragit igång sett till landet, vilket motsvarar 63 procent fler i relation till föregående månad. Sett till konkurserna å sin sida är det 1 287 företag som gått omkull, vilket innebär 18 procent fler i relation till föregående månad.
Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.