Fredrik Erfelt, näringspolitisk chef på Stockholms Handelskammare, uttrycker stor oro över utvecklingen:
– Att många företag tvingas konkurrera med kriminella aktörer genom svart konkurrens är ytterst oroande. Om utvecklingen tillåts fortsätta riskerar den att sprida sig i näringslivet och samtidigt göda gängbrottsligheten, säger Erfelt.
Rapporten visar även att vart sjätte företag i regionen anser att deras tillväxt redan har hämmats av den kriminella ekonomin. För att vända trenden efterlyser Stockholms Handelskammare kraftfulla och samordnade insatser från samhällets alla aktörer.
– Den ekonomiska brottsligheten är en viktig motor för de kriminella gängen. För att komma åt roten av problemet krävs kraftfulla och samordnade insatser från hela samhället, avslutar Erfelt.
Rapporten understryker behovet av ökat samarbete mellan företag, myndigheter och samhället i stort för att bekämpa den kriminella ekonomins framväxt.
Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.