Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 8 år sedan

Skapa din årsredovisning och INK2 på 15 minuter


Johan heter jag och är grundare/ägare av JP solutions som står bakom bland annat www.enklareredovisning.se. Enklareredovisning.se är en ny tjänst för småföretagare och mindre redovisningskonsulter för att skapa årsredovisningar enligt K2. Vår tjänst är skapad med småföretagaren i fokus då alla aktiebolag måste lämna in en årsredovisning och många mindre företag idag saknar kompetens eller ekonomi att sätta sig in i regelverket för årsredovisningar.

Vår tjänst är pedagogiskt uppbyggd med förklaringar och spärrar för att motverka eventuella fel som kan uppstå om man använder en mall, dessutom är den givetvis alltid uppdaterad för de nya reglerna. Idéen om enklareredovisning.se uppstod när jag själv för första gången skulle lämna in årsredovisning för mitt första aktiebolag, då jag insåg att de flesta tjänster/lösningar antingen var för komplicerade eller för dyra för ett mindre aktiebolag. Kolla gärna in sidan och vill ni testa att slutföra er redovisning med oss så skicka ett meddelande så bjuder jag på en rabattkod
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.

Svarar till: