Observera: Inlägg i forumet publiceras
omedelbart utan redaktionell
förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se.
Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent
ansvarar själv för innehållet.
Nischa dig stenhårt med svindyra grejer och skapa en hel livsstil runt det hela så kan det kanske funka.
Alternativ nummer två: Hitta något "alla behöver" och sälj massor av dom.
Inget är särskilt troligt så om jag var dig skulle jag hitta en rejäl USP och jobba efter den. Ingen köper en "japansk kniv". Man köper i så fall en livsstil och den går ju naturligtvis att spinna vidare på. Folk betalar vad som helst för en pryl som imponerar på kompisarna genom vara svårtillgänglig och / eller svindyr. Bättre om "bara du" kan visa upp detta mästerverk och är ensam om det. Alternativt ska den va "snusförnuftig" så att gemene man äntligen hittat en proffs grej till bra pris. Allt beroende på målgrupp.
Hittar ingen länk i din profil så har ingen aning om vad du erbjuder. Börja där så kanske fler kan hjälpa till.
Handlar ju om budget också. Kan man inte, eller inte har råd att påverka marknaden får man snällt följa andra. Kan inte låta bli att klistra in denna länk: :bravo http://www.youtube.com/watch?v=hq74Y1yUgq0&feature=related
Tror ni man ska bredda sortimentet med annat än knivar och hur tror ni det skulle funka med att bara sälja köksknivar? Är det några privatpersoner som köper dyra köksknivar och tror ni tex restauranger skulle beställa från en webbutik?