Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 1 år sedan

Köpa manus av privatperson


Har en bekant som skrivit en text som jag vill sälja i bokform genom mitt företag. Tanken är att han ska få en andel av vinsten för varje såld bok.

Det är mest på skoj och vi talar en liten upplaga. Troligtvis blir pengarna till honom mindre än 1000 kr.

Hur ska han deklarera den inkomsten?
I det här fallet har han skrivit texten innan för eget syfte, så jag tänker att det borde vara en hobby-inkomst.

Framöver kanske det blir en till bok och mitt företag som beställer texten av honom. Blir det en tjänsteinkomst då?

Behöver mitt företag skicka in papper till skatteverket? Under 1000 kr tolkade jag det som att det inte ens behövs en förenklad arbetsgivardeklaration.
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.