Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 2025 år sedan

Sy upp shorts i Indien/Kina


Hej alla företagare!

Jag går sista året på gymnasiet och har börjat med mitt projektarbete där vi fritt vår välja vad vi skall göra (enda kravet är att vi kopplar till programmålen).

Jag har valt att sy upp en kollektion shorts, där jag utgår ifrån mitt eget mönster. Jag letar efter en fabrik som är villig att sy upp ca 100-200 shorts för ett rimligt pris till en bra kvalité. Igår var jag på tygverket och hittade två tyger jag gillar. Tygproverna skickar jag till fabriken för att se om det finns motsvarande tyg till ett bra pris. Jag har ett företag, där kommer jag sköta kostnader för frakt, tull osv..

Mina tankar föll på att sy upp i Indien eller Kina. Jag är oerfaren inom klädbranschen och är mycket tacksam för all hjälp jag kan få.

Vänliga hälsningar,
Sebastian Lindén
[email]sebastian.linden@live.se[/email]
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.

Svarar till: