Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 15 år sedan

Moms vid försäljning av varor inom EU


Jag har sålt en massa varor på plats i Tyskland, samt skickat en massa från Sverige till England.

För allt det här har jag tagit 25% moms av kunderna, som jag tänkte betala in i Sverige.

Men nu när jag deklarerar så finns det en ruta "Försäljning som är undantagen moms - Försäljning av varor till annat EG-land"

Hoppsan, har jag lurat alla kunder då? Var det de som var skattskyldiga och inte jag? Ska jag behålla momsen själv?
632
3
Du har ju sålt med moms, därför ska du redovisa detta.[br][br]Vanligen så kan du fakturera utan moms till annat EG-land under förutsättning att denne lämnar sitt VATnr. Då blir denne skattskyldig i sitt land i stället.
Jo men visst är det så. Jag fick lite hjärnsläpp bara.  :-[ [br]
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.

Svarar till: