Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 16 år sedan

vidarebefodra paket behöver filial


Hej,

Kan ngn rekommendra om det finns någon firma vart huvudsysslan är att stå som  filial för ett annat utländskt bolag (Ägare/Basbolag i Asien skickar paket till sverige, denne läser ut paket betalr skatt och moms., sedan skicka vidare paket till slutkund. Filialen hanterar all bokföring etc).
Vet ni också ungefärliga prisuppgifter?

Tack!
www.trcore.com-Importera från Kina+ 3D Skrivare leverantör
720
3
Du har nog missat vad filial innebär. Man kan aldrig stå som filial för ett annat bolag eftersom en filial helt enkelt är en del av ett bolag. 
Detta är en ny version av de senaste årens checkbedrägerier.
[quote author=economa link=topic=5587.msg29650#msg29650 date=1259310833][br]Detta är en ny version av de senaste årens checkbedrägerier.[br][/quote][br][br]Kan du vidareutveckla vad du menar med det och hur det skulle fungera?
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.