Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 15 år sedan
Toppskribent
1165
16
Köper han 20% av dig, eller gör företaget en nyemission? I det första fallet är pengarna dina, i det andra fallet skall pengarna in till bolagets kassa.

Om du vill köpa hans aktier sedan, så är det ditt egna privata kapital du får betala med. Ett alternativ är om företaget återköper aktierna, men det finns en hel del regler runt det där, så handlar det om mycket pengar om ett år är det idé att ta hjälp av en jurist.

Om man gör en förlust behöver man inte skatta.

Har ni någon form av skriven option på att du får köpa tillbaka aktierna om ett år för motsvarande beräkning? Se till att allt sådant finns på papper medan ni är överens, för det är attan så jobbigt att försöka få fason på det om ni inte är överens.
Nykomling
6
alternativ??
Engagerad medlem
109
Grattis till den värdeökningen. Kan jag också köpa aktier ?  8)

I övrigt instämmer jag med förgående postare.
Handlar det om att plocka ut pengar från bolaget så kan det vara läge också att titta på nedsättning av aktiekapital, vilket är möjlighet för AB med 100.000 aktiekapital sedan gränsen sänktes till 50.000 tidigare i år. Bättre skattetekniskt.

Googla "nedsättning av aktiekapital" om det är aktuellt.
http://www.plexiglasskivor.se
http://www.plast-tak.se
Nykomling
6
Hur skulle det fungera om man köpte ut honom för företagets pengar går det???
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.