Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 18 år sedan

Ta in investerare/riskkapitalist.


Hej!

Hur fungerar det om man vill ta in investerare/riskkapitalist i sitt AB och man vill att de ska vara minoritetsägare?

Om man har 100kkr i aktiekapital. Då kan bara lämna ifrån sig 49% av aktierna för att inte förlora majoritetsägandet? Kan man då bestämma ett annat värde på aktierna än det nominella då detta skulle ju bara bli 49000:-??

Kan ingenting om detta som hörs :blink

Vore glad om nån kunde upplysa mig.
Du kan mycket väl sälja 49% av dina aktier. Nominellt värde på aktierna (49.000 kr, även om det inte heter nominellt värde längre, utan kvotvärde) avgör INTE köpeskillingen. Då är det du som privatperson som säljer aktierna, bolaget får inte in några nya pengar, vilket väl normalt sett är tanken med att ta in en riskkapitalist.[br][br]Det normala är annars att bolaget utför en riktad nyemission. Alltså att rikkapitalisten erbjuds att köpa nyemitterade aktier. Så länge du inte ger ut lika många eller fler aktier än vad du redan har i bolaget är det ju fortfarande du som är huvudägare.[br][br]Priset kan räknas ut på flera olika sätt.
Det finns en rad lösningar. Den vanligaste är en nyemission, men en annan är att sälja en mindre del av aktierna till de nya ägarna - de nya ägarna ger sedan ett aktieägarlån till bolaget och satsar på så sätt mer pengar trots att de äger en mindre del.[br][br]Aktieägarlånet går, om jag inte är helt ute och cyklar, före aktieägarkapitalet vid en eventuell konkurs för att få ut pengarna - och kan eventuellt ge skattemässiga fördelar.[br][br]Det tråkiga svaret är dock att ta in en affärsjurist - annars kan det bli väldigt krångligt hur man än gör.
Det finns villkorat  och ovillkorat aktietillägg
Lars Arenander. Utgivare av boken KVINNA I STRID
Det heter aktieägartillskott, Lars. Och jag tror inte att det var vad Wooster menade.
Du har helt rätt Jörgen :D :D Även solen har sina fläckar.
Lars Arenander. Utgivare av boken KVINNA I STRID
Behöver du hjälp av en affärscoach som hjälper dig med att formulera din affärsidé, så att du kan övertyga dina investerare/finansiärer?[br][br]Jag gjorde en intervju med affärscoachen Folke Jansson för ett par år sedan, så gå in på www.alseby.se/interview_2005-11-18.htm om du vill läsa mer om vad han gör. Där hittar du också hans kontaktuppgifter.[br][br]Lycka till med allt!
Hej,[br][br]Nyemission är alltid det vanligaste då man vill ta in kapital. Det fungerar på så sätt att man gör en så kallad precap på bolaget(värdet) och därefter kan man nyemitterar aktier med samma kvotvärde som "de tidigare aktierna". Överkursen (dvs. skillnaden mellan kvotvärdet och precap-värdet) går in till i bolaget i form av eget fritt kapital = överkursfond. Dessa pengar kan du sedan använda utan att behöva oroa dig att hamna i kontrollbalansskyldighet(vilket senare kan leda till likvidiation eller konkurs). Det finns även olika aktietyper men det normala är "vanliga aktier" och preferensaktier.[br][br]Det finns tusen andra varianter men alla bygger på samma idé. [br][br][br][br]
Med vänliga hälsningar

Jens Nylander
Grundare av Jens of Sweden
Grundare av JAYS
Idag grundare och VD för Proenzy (http://www.proenzy.com)
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.

Svarar till: