Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 16 år sedan

SEO för e-handlare


på Disruptive.nu pågår det en rätt stor diskussion kring SEO för e-handlare. Magnus Bråt och jag har skrivit ett inlägg tillsammans där vi diskuterar vad man kan göra med de skräpiga e-handelsystemen därute och lite andra tips. Ett ämne som engagerade tydligen.

Såhär skriver Magnus:

"Magnus Bråth😃e många olika webbshopparna som finns är verkligen ett gissel, många av dom verkar det som om dom vore byggda av Googlehatare. Det första rådet jag skulle vilja ge är att inte köpa ett system utan att läsa på lite om sökmotoroptimering och jämföra de olika. Det är enorma skillnader, en del lösningar fungerar riktigt bra i sökmotorer medan andra inte ens kan bli indexerade. Ofta är det här kombinerat med att man inte kan göra några ändringar annat än på produktbeskrivningar och bilder."

Vad är era erfarenheter för att komma runt dessa problem med e-handelssystemen?

Med Patriks tillstånd:
http://disruptive.nu/2009/03/20/seo-for-e-handlaren/
En lösning är att lägga in flera html sidor i webbshopen med produktbeskrivning[br]och titeltaggar osv. Ett enkelt Javascript gör sedan att webbshopens ramverk öppnas[br]tillsammans med html-sidan.[br]Ungefär så... :vissla
Hälsningar Stefan Förståndet är rättvist fördelat. Alla tycker att dom har fått tillräckligt
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.

Svarar till: