Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 18 år sedan
Nykomling
10

Fundering kring verifikationer


Tjena!



Jag har en fundering kring verifikationer som jag inte har lyckats finna svar på och känner mg lite osäker på.



Tänker jag rätt när jag säger att man får två verifikat per inköp om man handlar mot fakturabetalning. Jag tänker mig då att den första verifikationen erhålls när man bokför själva fakturen som en leverantörsskuld och den andra verifikationen erhålls när betalning sker t.ex. via pg. eller liknande.



Jag antar att jag är rätt ute med ovanstående påstående. Innebär då detta att dessa verifikationer ska ses som en verifikation dvs. att man helt enkelt häftar ihop dessa verifikationer eller ska man sätta ett nytt verifikationsnummer på det erhållna verifikatiet från själva betalningen?



Detta är kanske en dum fråga men "better safe than sorry".



Tack på förhand,



Rickard Zetterqvist
Rille skrev:
Tjena!

...........Tänker jag rätt när jag säger att man får två verifikat per inköp om man handlar mot fakturabetalning. Jag tänker mig då att den första verifikationen erhålls när man bokför själva fakturen som en leverantörsskuld och den andra verifikationen erhålls när betalning sker t.ex. via pg. eller liknande.................



Rickard Zetterqvist




Det Du beskriver är tillvägagångssättet när Du bokför enligt FAKTURAMETODEN.



En verifikation när Du får fakturan och en när Du betalar fakturan.





Om Du istället hade bokfört enligt KONTANTMETODEN hade det räckt med en verifikation - Du bokför då endast själva betalningen. Å andra sidan är Du skyldig att föra en journal över ej bokförda fakturor - vilket egentligen är jobbigare än att bokföra en extra gång.



P.S Kontantmetoden kan också kallas för bokslutsmetoden (har också sett begreppet "huvudregeln") -allt för att göra det enklare att driva eget företag.
Medlem
36
"Å andra sidan är Du skyldig att föra en journal över ej bokförda fakturor - vilket egentligen är jobbigare än att bokföra en extra gång."



Detta var nytt för mig, har inte sett eller läst nåt om det, jag bokför enligt kontantmetoden och bokför endast in och utbetalningar. Ej bokförda fakturor har jag bara i en egen pärm.
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.