Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 4 år sedan

Öresutjämning vid momsredovisning


Hej,

Hur gör jag med öresutjämning vid momsredovisning. Jag fick tillbaka 1348 kr från skatteverket. Men egentligen skulle jag bara få tillbaka 1347,80 kr. Var på vilket konto i bokföringen lägger jag öresutjämning? Annars kommer inte kontobalansen på 1650 ska vara noll. Är den inte det är någonting fel.

Med vänliga hälsningar
Lars Wennerberg
Toppskribent
1089
142
Hej,

Det brukar vara så att vid momsredovisningsverifikationen bokförs öresutjämning så att den momsskuld eller momsfordran som uppkommer till Skatteverket blir i hela kronor.

3740 är ett vanligt konto för öresutjämning.
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.