Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 5 år sedan
Nykomling
1

Sjukskrivning under corona


Hallå!

Precis som många andra företagare så har jag aldrig sjukskrivit mig trots att jag varit sjuk eftersom det är ganska meningslöst. Men nu i juni så har jag varit sjuk i lite mer än två veckor och jag har förstått att jag eventuellt har rätt till ersättning, men jag har ingen aning om hur man gör.

Om jag har ett eget AB och är anställd, varit sjuk i två veckor med en lön på 40 000 hur gör man då? Jag antar att jag ska betala ut en summa med ett avdrag till mig själv men hur mycket?

Ska jag sedan fylla i det jag betalat ut till mig själv när jag varit sjuk på den där arbetsgivarblanketten som man fyller i varje månad?
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.