Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 7 år sedan

Skattefri personalvård


Jag funderar kring denna artikel https://www.foretagande.se/foretagsekonomi-rad/avdrag-for-motion-och-friskvard/.

På skatteverkets hemsida samt i texten i artikeln hänvisar man till att: https://bit.ly/2eqhQZ3

skattefriheten förutsätter att förmånerna erbjuds samtliga anställda och att motionsformen är av enklare slag och av mindre värde.

Detta ska tydligen även gälla för startavgift för motionstävling enligt skatteverket d.v.s om alla i företaget erbjuds att delta och ställa upp som en lagaktivitet (https://bit.ly/2Mr4myn).


Skatteverket anser däremot att om arbetsgivaren betalar avgifter för anmälan av lag till tävlingar uppkommer ingen skattepliktig förmån för dem som deltar. Om arbetsgivaren har gjort en gruppanmälan till en motionstävling kan denna godtas även om evenemanget saknar en särskild tävlingsklass för lag. Förutsättningen är dock att motionen är av enklare slag (löpning, cykling, längdskidåkning m.m.) och att erbjudandet om deltagande riktar sig till alla anställda.

Min fråga är då om mitt företag kan betala startavgift till ett cykellopp till alla anställda, även fast det endast är jag som är anställd än så länge?!
PreFut
Hej, Det enkla svaret är JA. Du som ensam anställd (och ägare) i ditt AB har samma förmåner som vanliga anställda.
www.bocekonomi.se - Redovisning, nyföretagande, företagsutveckling
Tack för snabbt svar Johan och det låter både rimligt och rättvist!
PreFut
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.

Svarar till: