Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 8 år sedan
Nykomling
3

Dra av för inköp från t ex icke EU-land


Hej, en fråga och ngn fundering.

Jag har en sak som kostar 100.000kr inkl moms på mitt AB. Säljer endast till privatpersoner. Äger till 100%.

Alt1:
Jag köper t ex reservdelar på eBay från USA för 15.000 som privatperson. Från mitt privata konto. Jag redovisar för mitt utlägg och för över pengarna till mig som PP. Nu äger firman delarna.

Kan firman nu dra av momsen på dessa prylar eller är de kört?

Alt 2:
Jag ringer samma shop i USA som annonserar på eBay och handlat direkt av dom på telefon och betalar på AB visa kort. Och får kvitto med tax osv.
Sen beskattas delarna när dom kommer till sverige.

Alt3:
?????

Frågan är vilket som är bäst att göra företagsmässigt?

Tack på förhand!
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.