Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 13 år sedan

Ordningen i verfikationspärmen?


Hej,
En liten fråga.
Ska man sortera verfikationspärmen efter verifikationsnummer eller bokföringsdatum? Dvs om jag missade att bokföra en grej för en månad sen, sätter jag in verifikationen sist(enligt nummerordningen på verfikationen) eller mitt i pärmen(efter datumordningen)?

Tack på förhand
Martin
Toppskribent
1096
144
Definitivt verifikationsnummer enligt mej. Sen finns det säkert de som har en annan uppfattning.
Engagerad medlem
119
Jag håller med Stig, definitivt i verifikationsnummerordning!
peterkorkala.se - godis24.se, japanfakta.se, faktabank.se. Håller på att starta upp e-handel på godis24.se
Vad bra.

Det tyckte jag också kändes bäst, men jag hade läst någonstans att man skulle sätta in i datumordning. Det blev så rörigt.

Tack för svaret!
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.