Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 13 år sedan
Nykomling
4

konsult eller anställd i delägt bolag


Hej alla!

Jag har idag F-skattsedel och konsultar för ett AB. VD:n på aktiebolaget är nöjd med mig och vill att vi ska bli kompanjoner. Han vill att jag ska köpa mig in i hans bolag.
Nu undrar jag om jag kan fortsätta konsulta på det bolaget om jag blir delägare, eller bli det ansett som ett anställningsförhållande?

Jag har även lekt med tanken att starta ett holdingbolag utomlands (Malta t.ex.) och via den bli delägare. Påverkar detta möjligheterna att vara konsult på aktiebolaget?

Jag vore tacksam om ni kunde dela med er av er expertis inom området!
Toppskribent
2066
22
Konsulta? Menar du att du skickar en faktura från ditt eget företag till aktiebolaget? Det spelar ingen roll om du äger aktier i bolaget eller inte för möjligheten att skicka en faktura.
Med vänliga hälsningar,
Jonathan
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.