Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 15 år sedan
Nykomling
2

Bokföra kostnadsersättning vid återbetalning?


För några veckor sedan råkade jag göra en felutbetalning till en leverantör men betalningen skulle till en annan. Jag ringde min leverantör och de sa att deras bank skulle sköta återbetalningen.

Idag såg jag att det kommit in en återbetalning, men inte på hela beloppet. Banken hade dragit av 50 kr som kostnadsersättning. Min fråga är nu hur jag bokför denna kostnadsersättning? Ingen moms står angiven.

Kan jag bokföra den på konto 6570 Bankkostnader så att det blir så här:

2440 Kredit 1000:-
1930 Debet 950:-
6570 Debet 50:-
Engagerad medlem
119
Ja, så hade nog jag gjort iaf.

/Peter
peterkorkala.se - godis24.se, japanfakta.se, faktabank.se. Håller på att starta upp e-handel på godis24.se
Nykomling
2
[quote author=pkaze link=topic=8534.msg38209#msg38209 date=1297275228]
Ja, så hade nog jag gjort iaf.

/Peter
[/quote]

Tack Peter, då bokför jag det så.

/Mats
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.