Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 19 år sedan
Medlem
15

Betalningsvillkor


Hej.



Jag har fått en faktura där betalningsvillkoren är följande:



10dagar ./. 4%, 30 dagar netto



Hur skall jag tolka detta?



MVH



Peter
Star_Peppe skrev:
Hej.



Jag har fått en faktura där betalningsvillkoren är följande:



10dagar ./. 4%, 30 dagar netto



Hur skall jag tolka detta?



MVH



Peter




GRATTIS!

Du har just fått beked av Din leverantör att Du får 72% (sjuttiotvå procent) i ränta om du betalar inom 10 dagar istället för att vänta i 30 dagar!!! - Bättre ränta får Du ingenstans.



Betala snabbt som tusan och glöm inte att dra av 4% på fakturan.



Varför 72%? Jo, det är 360 dagar på året (ränteåret). Var 20:de dag får Du 4%. Du får alltså 4% inte mindre än 18 gånger under året. 4 gånger 18 är 72% tillsammans.



Tillägg:

Nu kan man ju tro att Din leverantör är lite tokig. Så behöver det inte vara. Han kanske jämför denna "räntekostnad" med kostnaden för factoring. Där är 4% ingen ovanlig kostnad för leverantören.

Genom att ge Dig de 4% som factoringbolaget annars skulle ha fått, hoppas han att han kan både säkerställa Din betalning och att Du betalar snabbare.
Medlem
15
Tack Sten för ett mkt. snabbt och utförligt svar.



/Peter
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.