Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 12 år sedan
Nykomling
10

Får man göra avdrag för välgörenhet?


Jag hörde att det eventuellt var på gång men kunde inte hitta information om det. Får man dra av för välgörenhet?
Flitig skribent
682
10
Bumpar tråden... Gammal men jag undrar också hur det funkar med avdrag för välgörenhet när företaget skänker pengar?

Någon snälla?

MVH

R
Gåvor är tyvärr inte avdragsgilla.

Källa
Administrator
855
52
Jag hörde något lagförslag om att göra det avdragsgillt. Men det var några månader sedan och har inte hört mer efter det.
Toppskribent
2066
22
Som privatperson kan du få det: www.skatteverket.se/privat/skatter/b...
Med vänliga hälsningar,
Jonathan
Nykomling
1
Se
www.lag24.se/a/skattereduktio...

skattereduktion istället för ett avdrag innebär att det är det framräknade skattebeloppet som minskas, istället för att den beskattningsbara inkomsten minskar genom ett avdrag.
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.