Driver HB, men funderar på AB. Fördelar gentemot nackdelar!?

2
Hejsan!
Driver idag ett mellanstort HB, och gör nu en nysatsning. Innebär, fler anställda, mer ekonomi i omlopp osv.. Önskar hjälp av kunnigt folk vad fördelarna är med ett AB! Tacksam för alla kommentarer och förslag.

Hur svårt är det att byta bolagsform? Hur går man tillväga?
Rent ekonomiskt? Fördelar med att driva AB? Egen ekonomi samt när man har anställda!?

Tusen tack på förhand.
Mvh
Björkman
632
3
Med fler anställda mm mm så ser jag inget annat än fördelar med att driva verksamheten i ett aktiebolag istället. [br][br]En av de stora fördelarna kan utnyttjas om företaget går bra, utdelning. Det innebär att du kan dela ut pengar som skattas som inkomst av kapital till 20%. Schablonbeloppet ligger på 127 000 kr per år i dagsläget, men om man har en del löner så kan man öka på det utdelningsbara utrymmet rejält. [br][br]Gör du rejäla vinster har du ju tidigare kommit upp i brytpunkten för skatt och då är AB ett solklart steg att ta.[br][br]En annan bra sak är givetvis att du själv inte är personligt ansvarig för företagets skulder. Nu vet jag inte i vilken bransch ni är, och om ni har några lån osv, men det är i alla fall en fördel.[br][br]Efter en lång arbetsdag tog det dock stopp i tänket nu, men jag ser som sagt många fördelar med ett AB. Lättare om du frågar mer specifikt också.[br][br]För övrigt så så startar du helt enkelt ett aktiebolag som köper handelsbolaget/verksamheten, finns det tillgångar i handelsbolaget så behöver du ju inte lägga in några egna nya pengar för att starta aktiebolaget. Lite kortfattat.
2
Tack för svar! Har tänkt att ett AB nog är rätt inom kort. Då vi skall utöka med kontor, inom närmaste framtid ngn mer anställd osv.. Blir mer kostnader med andra ord. Dock så har man hört följande, varför skaffa ett AB? Mer kostnader med revisor osv.. Men känns som att den kostnaden kan man ta gentemot fördelarna då företaget växer..?[br][br]Vänligen ha i åtanke, rel ny som egen företagare och firman har varit rel liten och då har det funkat som HB. Men nystart och expansion kommer förhoppningsvis att ske! Därav väldigt tacksam för all info man kan få gällande Start av AB![br][br]Tusen tack på förhand för all hjälp![br]Mvh[br]Björkman
2066
22
Jag gjorde samma byte för några år sedan, av ungefär samma anledningar. Den stora fördelen enligt mig själv är den tydliga separationen mellan företag och privatekonomi. Jag är anställd av företaget och får lön (nästan) som vilken annan anställd som helst. Utdelning är en trevlig bonus. Kostnaden för revisor är försvinnande liten med en omsättning på några miljoner och uppåt. I ett HB av den storleken bör du ändå ta hjälp av någon med god kunskap om redovisning/bokslut/skatter, om du själv inte har den utbildningen, för att ha koll på vad som är mest fördelaktigt upplägg och undvika att betala hela vinsten i skatt.[br][br]Ser inga egentliga nackdelar med ett AB i ditt fall.
Med vänliga hälsningar,
Jonathan

Du måste vara inloggad för att kunna skriva i forumet. för att registrera dig som medlem.