Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 16 år sedan
Nykomling
1

La ner Handelsbolag. Fakturera via frilansfinans.se. Fördelar och nackdelar?


Hej!

Jag hade ett Handelsbolag tillsammans med två kompisar men vi la ner det för att vi tyckte det var för mycket jobb med deklarationer osv. Vi fakturerade inte så mycket så vi tänkte att vi ska fakturerar via frilansfinans.se och fortfarande använder vårt företagskonto för insättning av pengar. Nu är det så att jag är inte så haj på företagsekonomi.

Så här kommer några frågor som skulle uppskattas att få ett svar på.  🙂

*Kommer vi kunna handla skattefritt på något sett?

*Hur blir det med pensionen? Kontot är registrerat på alla oss tre.

*Finns det nåt mer vi borde veta ? Nack och fördelar med att fakturera på detta sett?
Toppskribent
1324
5
Frilandsfinans och deras konkurrenter är ju mest avsedda för den som säljer tjänster. Dessutom är det ju svårt (om inte omöjligt) att dra av kostnader som inte faktureras direkt mot en kund och ett uppdrag.
 
Sedan är detta ju en typ av anställning. Så när ni fakturerar är det ju viktigt att man fördelar inkomsten på dom personer som gjort jobbet. Dessa bolag betalar ju sedan arbetsgivaravg på den lön som betalas ut så den del av pension som ingår där är ju inkluderad. Dock är det ju ingen avtalspension som betalas.

Hans
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.