Säljer som mellanhand - moms?

321
9
Hej!

Har en skattfråga: Ponera att jag har en butik där privatpersoner kan lämna in sina gamla klockor (endast exempel) som jag sedan säljer till kunder. Alltså, jag köper inte in klockorna, utan inlämnarna får pengar först när/om klockan blivit såld. Vi delar på försäljningsbeloppet.

Måste jag lägga moms på priset? Jag är ju inte säljare i egentlig mening, utan endast "mäklare" eller förmedlare av försäljningen. Så det är ju privatpersoner som säljer till andra privatpersoner.

Är det inlämnaren som får ansvar beträffande eventuella reklamationer, eller jag?

Filibastis
Mikael Lundgren - Utbildningar/produkter inom HLR o Första-hjälpen

Lundgren Creative Health & Safety AB
http://www.l-c.se
http://www.hlr-instruktorsutbildning.se
http://www.defibrillator-hjartstartare.se
http://www.skanehlr.se
321
9
Kan det vara såhär?[br][br]Exempel:[br]Säljer en klocka för 1000 kr. Utan moms eftersom det är privatperson som säljer. Av denna 1000-lapp får säljaren hälften, alltså 500 kr. Den andra 500-lappen är min förmedlingsavgift, som ju måste momsbeläggas. Alltså 400 kr kvar till mig, och 100 kr till SKV. [br][br]Filibastis
Mikael Lundgren - Utbildningar/produkter inom HLR o Första-hjälpen

Lundgren Creative Health & Safety AB
http://www.l-c.se
http://www.hlr-instruktorsutbildning.se
http://www.defibrillator-hjartstartare.se
http://www.skanehlr.se
1165
16
Din tolkning är alldeles korrekt. Läs mer om VMB på Skatteverkets hemsida så tror jag det blir glasklart sedan.

Du måste vara inloggad för att kunna skriva i forumet. för att registrera dig som medlem.