Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 16 år sedan
Medlem
68

Tömning av 1229?


Ska konto 1229 (Årets avskrivning maskinger och inventarier) tömmas mot 1220 (Maskiner och inventarier) vid räkenskapsårets början? Detta känns mest rimligt då 1220 då kommer att visa nuvarande värdet på inventarierna.
Jag har noterat att i vissa kontoplaner heter 1229 "Årets avskrivning..." och i andra "Ackumulerade avskrivningar...". I det senare fallet borde ju 1220 egentligen heta "Ackumulerat högstavärde för alla inventarier som vid något tillfälle ingått i företaget."

/Konrad
Toppskribent
2066
22
Man kan lägga upp det lite olika, men jag tror 1220 Inventarier och 1229 Ackumulerade avskrivningar, är vanligast. Då är 1220 anskaffningsvärde på företagets inventarier, och 1220-1229 det "nuvarande" bokförda värdet. Om du säljer en inventarie ska den ju bort från ovastående konton, och kommer inte påverka värdet där mer. 
Med vänliga hälsningar,
Jonathan
Medlem
68
Ok. Tackar!

Noterar att i senaste BAS-kontoplanen för enskilda firmor finns konto 1221 "Årets nyanskaffning maskiner och inventarier" samt 1222 "Årets ersättning för försäljning av maskiner och inventarier". Använder man sig av dessa antar jag att man även "måste" tömma mot 1220 vid årsskifte.

Borde det inte vara enklare att göra denna tömning ändå? I så fall borde man väl kunna slippa bokföra utrangering av maskiner som kasseras efter det att deras bokföringsmässiga livslängd passerat? De kommer ju i så fall redan att vara ute ur systemet per automatik, vilket känns säkrare.

Men om båda går så får jag väl helt enkelt bestämma mig för vilket sätt jag vill köra med.

/Konrad
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.