Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 4 år sedan

Betala månadavgift med företagskort


Hej!

Har skaffat ett office 365 konto med månadsvis betalning på företaget.
Kunde dock inte välja faktura som alternativ utan var tvungen att ange kort. Angav då mitt privata kort men jag skulle vilja få denna kostnaden på bolaget istället och därför ange företagskortet som betalare. Kan man göra så för månadsvis betalning? Får man använda företagskortet för löpande månadsbetalningar av programvaror? Vad ska man isåfall bokföra det som? Ska man spara kvitton/ begära något?

/Andreas
Någon som har ett svar?
Hej, Självklart kan du använda företagskortet till det. Du behöver som alltid ett underlag. Kan vara så att man bara får ett kvitto vid första beställningen och då kan man tex kopiera upp det eller hänvisa.
www.bocekonomi.se - Redovisning, nyföretagande, företagsutveckling
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.

Svarar till: