Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 5 år sedan

Vanliga frågor om A-kassa för företagare


Vi får efter denna artikeln in många frågor via mejl och kan dessvärre inte svara på alla så vi startar denna tråden där fler kan hjälpa till att svara.
Jag har varit tillsvidareanställd i fem år fram till 1 mars 2020, samtidigt som jag har haft ett AB igång på lågvarv. Jag sa upp mitt avtal 1 februari som gick över till frilansavtal på heltid from 1 mars på samma bolag, eftersom jag ville kunna ta på mig andra uppdrag. Pga av Corona blev jag uppsagd den 15 mars och ska nu ansöka om A-kassa. min fråga är, kommer jag att bli avstängd de obligatoriska 45 dagarna trots att jag blev anställd i en annan form? [url]https://www.a-kassa.se/vanliga-fr%C3%A5gor/a-kassa-vid-egen-upps%C3%A4gning [/url]
Jag kan dessvärre inte svara på den frågan. Testa att mejla Evelina Grenehed på sidan du länkade till eller fråga din a-kassa direkt.
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.

Svarar till: