Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 13 år sedan
Engagerad medlem
216
6

Milersättning


Vad ska man betala ut i milersättning om en anställd använder sin egna bil i jobbet. Var kan man hitta siffror att gå efter?
Toppskribent
1324
5
Just detta är väl en förhandlingsfråga.

Regeln är ju 18,5 som kan betalas skattefritt. Och det är nog vad många kommunalanställda får. Sak samma om det är en byggnadsarbetare som veckopendlar till sin byggplats för tillfället.

Men det finns nog vissa som inte skulle acceptera så dålig milersättning. Ex när jag jobbade i IT branchen 2003-2004 så fick vi 30:- milen. Men på summan som skilde från 18,5 (eller vad det var då) blev det skatt på. Plus att arbetsgivaren betalade arbetsgivaravg.

Hans
Engagerad medlem
216
6
Förlorar man mycket på att låta de anställda använda sina egna bilar mot att man har företagsbilar?
Toppskribent
1324
5
Detta med företagsbilar är ju en ganska komplex fråga som beror på många om och men.

Men man brukar ju säga att en ny bil som körs 2000 mil per år kanske kostar 35-50:-/milen när man läser testerna i bilpressen. Och är det sedan företagsbilar så får man ju som företagare dessutom bestämma hur bilarna används utanför arbetstid. Då kan ju kostnaden gå upp för företaget då man dessutom får betala privatmilen och arbetsgivaravg på tjänstebilsskatten.

Hans
Engagerad medlem
216
6
Jag har en städfirma. Kan man betala ut 18,50:-/mil i ersättning till de anställda då?
Vem står för eventuella reparationer på bilarna?
Är det några andra ersättningsavgifter man ska betala?
Toppskribent
1324
5
Det kan du absolut göra om du nu inte är uppbunden av några avtal med någon fackförening. För då kanske det blir andra siffror.

Och sedan är ju detta om alla anställda har egen bil, om dom vill ställa upp med egen bil för detta pris.

Sedan när vi pratar milersättning så är det bara det som då betalas. Den anställde betalar allt som bilen kostar.

Så kanske för att bli en populär arbetsgivare där dom duktiga (och inte bara skräpet :cheer: ) vill jobba så kanske man skall betala mer alternativt betala en fast summa per månad för att dom håller med bil. Denna blir det förvisso skatt och arbetsgivaravg på.

Hans
Engagerad medlem
216
6
Kan man dra av ersättningen man betalar ut för att de anställda använder sina egna bilar på vinsten som man gör med andra utgifter man har i företaget?
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.