Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 15 år sedan

Vad kostar en anställd?


Hej!

Arbetsgivaravgift + kollektivavtal = cirka 40%(?). Dvs, en anställd kostar mig som arbetsgivare cirka 40% extra utöver lönen.

Har jag glömt något? (Försäkringar?)

Ska anställa min första på timmar nu, behöver räkna på vad det kommer att kosta. Kollektivavtal är det som något jag borde vänta med? Planerar ändå att ge en bra lön.
1324
5
Semesterersättning bör du lägga på också. Plus arbetsgivaravgiften på denna semesterersättning. [br][br]Hans
[quote author=Hans F link=topic=7647.msg35083#msg35083 date=1283526782][br]Semesterersättning bör du lägga på också. Plus arbetsgivaravgiften på denna semesterersättning. [br][br]Hans[br][/quote][br][br]Hur mkt kan man räkna med där? I procentsats
[quote author=Hansen link=topic=7647.msg35084#msg35084 date=1283527661][br]Hur mkt kan man räkna med där? I procentsats[br][/quote][br]12 % är lagstadgat, men en del kollektivavtal har något högre (t.ex 13,2 % för livs).[br][br]/Peter
peterkorkala.se - godis24.se, japanfakta.se, faktabank.se. Håller på att starta upp e-handel på godis24.se
632
3
Det han nu nämnde var ju utan arbetsgivaravgift.[br][br]Jag skulle räkna på tretton procent +31,42% av detta.[br][br]Om du bara räknar för att du vill veta hur mycket din anställde kommer kosta så skulle jag räkna på 50-60% extra.[br][br]Om du däremot ska hyra ut personal så bör du ta minst 65% extra, absolut minimum, om du inte har några kostnader relaterat till detta.
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.

Svarar till: