Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 17 år sedan
Nykomling
4

Kemikalier och utveckling


Hej!

Har under senaste tiden gått och funderat på lite saker, dock har jag en del frågetecken som ni kanske skulle kunna hjälpa mig i rätt riktning med.

Kemikalier och tillverkning i asien, vilka restriktioner finns? Tänker mest på tvål och desinficerande medel. Någon kanske vet om man får lov att sälja desinficerande medel (70%+) i vanlig butik eller om det endast är apoteket som har den rätten.

Sedan undrar jag, för frågor angående kemikaliebaserad (tvålliknande) produktframtagning/utveckling, vart vänder jag mig? Har ett par snilleblixtar jag behöver bolla med någon som kan sin sak!

Till sist behöver jag en produktion i asien, och vet sedan tidigare att här är vissa personer med kontakter där.

Tack!
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.