Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 1 timme sedan
Nykomling
1

Hur går man från ren e-handel till större B2B-affärer?


Hej!

Jag skulle gärna vilja ha lite råd.

Jag har drivit en e-handelshemsida i drygt ett år, där tanken hela tiden har varit att all trafik går till produktsidorna och att kunden köper direkt på hemsidan.

Jag säljer ganska dyra produkter, där snittordern ligger runt 25 000 kr.

Men jag har också fått in några kunder som velat ha hjälp med större beställningar och projektering. Där har jag märkt att det ofta blir bättre affärer, eftersom annonseringskostnaden jämfört med vinsten blir mycket bättre.

Nu funderar jag därför på hur man bäst går från att vara 100 % e-handel till att också kunna jobba med större företag och större affärer.

Hur hade ni tänkt kring det?
Vad behöver man ändra för att kunna ta emot och jobba med större företagskunder på ett bra sätt?

Alla tips och råd uppskattas.
Tack på förhand!

https://nordicvend.com/
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.